Chociaż możemy sobie nie zdawać z tego sprawy, to prawda jest taka, że na co dzień ciągle obracamy się wokół tematów, które związane są z ekonomią. Zarządzamy naszym gospodarstwem domowym, wydajemy pieniądze, które nie tylko pozwalają innym zarobić, ale także wzbogacają gospodarkę naszego kraju.

I chociaż możemy sobie z tego naprawdę nie zdawać sprawy, to fakt jest taki, że każdy człowiek ma mniej lub więcej wspólnego z ekonomią, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka nie zdaje sobie z tego sprawy.

Bez tego nic nie działało by tak jak należy

Ekonomia może być prowadzona w mikroskali, czyli w najbliższym środowisku, może odnosić się do tego, co wiąże się z utrzymaniem naszej rodziny, do tego ile wydajemy w ciągu dnia na zakupy i ile zarabiamy, ale także może się odnosić do makroskali, a więc tego co dotyczy państwa, gospodarki, ilości bezrobotnych w danym kraju.

Im lepiej znamy jej zagadnienia, im lepiej się w niej odnajdujemy, tym większa będzie szansa, że lepiej będziemy potrafili zarządzać także naszymi pieniędzmi. Co więcej, im lepiej orientujemy się w ekonomii, tym większa będzie pewność, że będziemy potrafili zarządzać firmą, bez względu na to, czy będzie ona duża czy mała.

Łatwiej będzie nam też podejmować decyzje, które mogą mieć spory wpływ na nasze życie, a co się z tym wiąże, łatwiej będzie nam się żyło. Zagadnienia z ekonomii bardzo łatwo jest przełożyć na codzienne życie, tylko trzeba wiedzieć, do czego one się odnoszą.

Ekonomia nas otacza, łączy się ze wszystkim, co ma coś wspólnego z zarządzaniem albo z finansami. Dlatego zamiast uciekać od tego zagadnienia, powinniśmy się postarać je jak najlepiej zrozumieć, aby wykorzystać je na swoją korzyść.