Choć wiele osób kojarzy trofea głównie ze sportem, warto zaznaczyć, że mają one także sporo innych zastosowań. Posiadają między innymi możliwość personalizacji, dzięki czemu mogą sprawdzać się w naprawdę wielu sytuacjach. Wymienić można tu między innymi firmy. Bardzo powszechną praktyką w wielu przedsiębiorstwach jest wręczanie nagród – dla dyrektorów czy też najlepszych pracowników. Choć przyjmują one różne formy, jedną z popularniejszych są właśnie okolicznościowe figurki lub trofea. Są one bowiem dość osobistym i spersonalizowanym prezentem, przez co stanowią naprawdę dobry pomysł na prezent na lata. Dzięki możliwością ich grawerowania mamy sposobność umieścić na nich dowolną sentencję, cytat lub też datę. W przyszłości pozwoli to na pewno obdarowanemu szybko przypomnieć sobie, dlaczego tak właściwe otrzymał taką piękne trofeum. W kontekście nagród pracowniczych bez wątpienia można wymienić te pieniężne oraz symboliczne.

Choć pierwsze mogą oczywiście motywować o wiele bardziej, nie da się ukryć, że ludzie sentymentalni bardzo lubią posiadać także rzeczowe potwierdzenia ich dobrej pracy. Właśnie taką funkcję mają spełniać okolicznościowe trofea lub figurki wręczane w firmach. Ich wartość polega bowiem właśnie na owej symbolice oraz tym, że mają przypominać pracownikom o dobrze wykonywanej przez nich pracy. Co więcej, mają motywować ich do dalszego działania, a także sprawić, że poczują się docenieni za swój wysiłek. Z punktu widzenia samych pracodawców, trofea to stosunkowo tanie prezenty, które to mogą być świetnym dodatkiem do premii pieniężnych lub innych benefitów. Choć mają one pozornie niewielką wartość, bardzo dużo osób z pewnością będzie czuło niezwykłą dumę z ich otrzymania.

Nagrody dla dzieci w szkołach

Obecnie bardzo powszechne jest organizowanie w szkołach na wszystkich szczeblach konkursów. Mają one motywować uczniów do dodatkowej pracy, rozwijać ich pasje, zainteresowania oraz talenty. W związku z tym dotyczą naprawdę wielu dziedzin, pośród których znaleźć można chociażby sztukę, muzykę lub gry planszowe.

Oczywiście bardzo duża część organizowanych konkursów wiąże się również z przedmiotami szkolnymi, jednakże wtedy starają się one zahaczać o naprawdę ciekawe, niekoniecznie omawianie na lekcjach kwestie. W związku z tak dużą częstotliwością organizowania tego typu wydarzeń, szkoły muszą każdorazowo zapewniać dla wygranych nagrody. W przypadku dużego budżetu nie jest to oczywiście trudne, problem zaczyna się wtedy, kiedy szkołę zwyczajnie nie stać na zakup nagród. W takich sytuacjach mogą przydać się okolicznościowe figurki lub trofea. Nie są to aż tak drogie rzeczy, a z pewnością będą dla uczniów prawdziwą pamiątką. Warto decydować się na takie z grawerem, ponieważ znacząco podnosi on ich wartość, zwłaszcza tę sentymentalną. Bez wątpienia, inną zaletą nagradzania uczniów nagrodami w postaci trofeów jest nauczenie ich pokory. Trofea to w końcu bardzo symboliczne przedmioty, których głównym zadaniem jest przypominanie o sukcesach lub wydarzeniach. Być może wiele dzieci nie będzie cieszyło się z nich tak bardzo jak na przykład z elektronicznych gadżetów, z pewnością docenią je jednak na pewno po kilku latach.