Rozwój programowania jako dziedziny technologii informacyjnej ma miejsce w zaskakująco szybkim tempie. Ostatnio, szczególnie na fali sukcesów takich aplikacji jak snapchat czy instagram, popularne stało się tworzenie takich właśnie programów.

Jakich języków powinniśmy do tego używać? Jeśli chcemy stworzyć aplikację przeznaczoną na urządzenia mobilne, to musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na jeden aspekt – platformą mobilną. Innego języka użyjemy programując aplikację na system operacyjny Iphone’a, a innego na Samsunga.

Zależy to głównie od producentów urządzeń i ich standardów dotyczących języka programowania. Dlatego chcą stworzyć aplikację na iOS powinniśmy skorzystać Objective-C, na system Android najłatwiej użyć Javy, a Windows Phone wymaga umiejętności posługiwania się językiem C#.

Jednak często główną przyczyną zainteresowania programowaniem jest chęć stworzenia desktopowych. W tym wypadku najczęściej wykorzystywanymi językami są C oraz C#.

Uważane są one za podstawowy język, którego poznanie jest pierwszym krokiem do późniejszego szkolenia się w tym zakresie. Ich zaletą jest to, że mają ogromne zastosowanie.