Języki skryptowe uznawane są za prostsze wśród języków programowania, a to bardzo przydatna wiedza, zważywszy na rosnącą popularność programowania i coraz więcej pracodawców oczekujących tej umiejętności. Dlatego oprócz tych najpopularniejszych takich jak PHP i Python, warto znać także inne, dopiero zdobywające sławę języki.

Jednym z tych, który ostatnio w najszybszym tempie zdobywają rozgłos, jest Node.JS.

Tym, co wyróżnia ten język na tle pozostałych jest to, że ma zupełnie odmienne podejście do programowania aplikacji sieciowych, co nazywane jest tak zwanym programowaniem zderzeniowym. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że może być realizowany także w kompilowanych językach programowania.

Choć dość skomplikowany i używany głównie w projektach eksperymentalnych, to jego rozwój warto śledzić. Inny szybko rozwijający się język programowania to Ruby.

Gdy powstawał to celem było połączenie wszystkich najlepszych cech pozostałych języków. Choć nie jest bynajmniej póki co pożądany przez pracodawców, to warto go sprawdzić, szczególnie, że dzięki niektórym szczególnym funkcjom wyróżnia się na tle konkurencji.