Coraz częściej wykorzystywanym urządzeniem w wielu różnych miejscach są kurtyny powietrzne. Nie każdy jednak wie, czym ona tak w zasadzie jest. Tymczasem jest to urządzenie, którego zadaniem jest pomoc w utrzymaniu właściwej temperatury w danym pomieszczeniu. Z reguły instaluje się w pobliżu drzwi, a więc tam, gdzie jest spory ruch. Drzwi raz się otwierają, po chwili zamykają, by za moment znów się otworzyć. Taki nasilony ruch sprawia, że w pomieszczeniu może bardzo szybko spaść temperatura, a zapobiec temu ma właśnie kurtyna powietrzna. Z tego też powodu znajduje ona swoje zastosowanie w takich miejscach jak hotel, gabinet lekarski czy restauracja.

Bardzo często mamy tam bowiem do czynienia z bardzo dużym nasileniem ruchu, dlatego też bardzo ważne jest, aby zadbać o odpowiedni komfort cieplny w pomieszczeniu, w czym może pomóc właśnie kurtyna powietrzna. Utrudnia ona bowiem wymieszanie się powietrza z zewnątrz z powietrzem wewnątrz pomieszczenia. Jest to więc bardzo dobre rozwiązanie wszędzie tam, gdzie chcemy ograniczyć straty ciepła, a co za tym idzie pozytywnie wpłynąć na koszty związane z ogrzewaniem. Jak się bowiem okazuje, zastosowanie kurtyny powietrznej może pomóc nam zaoszczędzić na kosztach ogrzewania (bądź chłodzenia, jeśli chcemy zatrzymać w środku zimne powietrze, np. latem).

W jaki sposób wybrać kurtynę powietrzną?

Sporo zalet płynących z zastosowania kurtyny powietrznej sprawiło, że coraz częściej instaluje się je nie tylko w hotelach czy restauracjach, lecz również w pomieszczeniach biurowych czy po prostu w domach. Potrafi nie tylko ograniczyć straty ciepła lub zatrzymać zimne powietrze w pomieszczeniu, lecz również poprawia jakość powietrza.

Powód jest prosty: ograniczając napływ powietrza z zewnątrz nie pozwala przedostawać się do wewnątrz pyłom czy spalinom. Może być także dobrym rozwiązaniem na męczące insekty. W jaki sposób wybrać więc idealną kurtynę powietrzną? Do wyboru mamy dwa najpopularniejsze rodzaje kurtyn, czyli wodną lub elektryczną. Najważniejsze jest jednak postawienie na urządzenie o odpowiedniej mocy, które da się we właściwy sposób dostosować do naszych potrzeb. Dotyczy to m.in. regulacji siły nawiewu, ale też regulacji temperatury czy kierunku strumienia powietrza.

Bardzo istotny jest także tryb pracy takiego urządzenia – w przypadku stałego trybu pracy oszczędności mogą okazać się nikłe, jako że urządzenie będzie pobierało zbyt dużo energii. Dobrze jest więc móc zaprogramować kurtynę tak, aby działała tylko przy konkretnej temperaturze.