Zanim zaczniemy naszą bez wątpienia piękną przygodę z programowaniem, musimy zastanowić się, jaki język chcemy poznać. Ten wybór jest niezwykle ważny i dlatego powinien być uzależniony od dwóch podstawowych czynników.

Przede wszystkim nasz pierwszy język nie powinien być językiem trudnym. Powinniśmy raczej sięgnąć po jeden z tych wyróżniających się prostotą i najpopularniejszych, dzięki którym łatwiej uzyskamy pomoc.

W tym wypadku nawet jakieś zawahania po drodze szybko naprawimy przeglądając fora z poradami, a jednocześnie będziemy uczyć się na własnych błędach. Jeśli poznamy nawet prosty język, to poznamy ogólne zasady funkcjonowania także tych bardziej skomplikowanych języków programowania.

Często chcemy zdobyć umiejętność programowania ze względu na rynek pracy. Dlatego też przed wyborem języka warto przejrzeć ogłoszenia w internecie czy w prasie i sprawdzić znajomości jakiego języka oczekują pracodawcy.

Jeśli znajdziemy swoją wymarzoną ofertę czy firmę, w której chcemy pracować, to swój wybór powinniśmy uzależnić od jej oczekiwań.