Podstawą działalności każdego mniejszego lub większego biura rachunkowego jest właściwy program do faktur i prowadzenia dokumentacji księgowej. Dzięki niemu prowadzenie rachunkowości firm stało się o wiele łatwiejsze. Dawniej wszystkie te czynności księgowy wykonywał sam z pomocą kartki papieru, długopisu i kalkulatora.

Wszystkie dane przechowywane były, jako archiwum w fizycznej postaci akt. Wymagało to szerokiego zaplecza magazynowego i zajmowało wiele czasu. Dziś taki program do faktur, który zainstalujemy w komputerze dokona niezbędnych, obligatoryjnych obliczeń nawet, jeśli my sami o tych czynnościach zapomnimy.

Takie oprogramowania są często łatwe w obsłudze i jeżeli prowadzimy firmę, możemy we własnym zakresie korzystać z takiego programu wystawiając faktury naszym kontrahentom. W przypadku obsługi małej księgowości będziemy jednocześnie mieli możliwość prowadzenia dokładnej bazy danych związanych z fakturami wychodzącymi z naszego przedsiębiorstwa na zewnątrz. Ogól tych czynności usprawni prace wewnątrz naszej działalności i pozwoli na szybkie odszukanie danych czy dokonanie rozliczeń okresowych ze sprzedaży usług lub towarów.

Program do faktur bardzo często posiada dodatkowe bardzo przydatne funkcje, takie jak sporządzanie i druk gotowych deklaracji rozliczeniowych do Urzędu Skarbowego albo rozliczonych dokumentów do przelewów ZUS. W sieci dostępnych jest wiele wersji takich programów, za które nie musimy płacić a z pewnością będą przydatne przy rozliczaniu transakcji.