Języki programowania dzielimy zazwyczaj na dwa rodzaje – języki skryptowe i języki kompilowane. Gdy już poznaliśmy podstawy programowani i poznaliśmy podstawy działania w pierwszym z nich, to najwyższa pora aby zainteresować się bardziej skomplikowanym językiem kompilowanym.

Jakie wśród nich są najpopularniejsze? Prym wiedzie przede wszystkim Java, a za jej ciągły rozwój odpowiada firma Oracle. Jej głównym założeniem jest to, żeby stworzony w tym języku program mógł być jak najbardziej powszechny i używany na różnych hostingach.

Działa zarówno na Windowsie, jak i na Linuksie. Dlatego też wszelkie prace nad nim są przede wszystkim zgodnie z szeroko przyjętymi standardami.

Stosuje się ją zarówno do pisania wielkich programów, jak i mniejszych aplikacji – w obu rolach sprawdza się doskonale. Bardzo znany jest także język C#, stworzony przez Microsoft.

Jego głównym minusem jest to, że musi być uruchamiany na platformach obsługujących Windowsa. Dlatego też wykorzystywany jest głównie przez duże firmy, które zdecydowały się na współpracę z Microsoftem.